Follow by Email

úterý 30. prosince 2014

Bobování nebo sáňkování?

Konečně napadl sníh, děti se rozhodly vytáhnout boby a jít na kopec prověřit, jestli ještě jezdí dolů :-)

Jaké jsou anglické výrazy pro boby a sáňky? A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Sled i toboggan jsou slova pro cosi, na co můžeme na kopci sednout a frčet dolů. Obojí se používalo a dodnes používá k dopravě věcí a lidí po sněhu, ale i ke sportu a radovánkám.

Sled má stejně jako naše sáňky zespodu přidělané lyžiny a plošinka, na které sedíme, je zvednutá nad zem. Sáňkování je downhill sledding (AmE) nebo sledging (BrE).
Pokud sled připojíme ke koníkovi nebo jinému tažnému zvířeti, tak se takovým saním říká sleigh nebo sledge. Třeba Santa Claus ve Spojených Státech a Father Christmas v Británii ke svým saním připojují soby (reindeer) a říkají svým saním sleigh.

Když sáňky - sled - doplníme o volant, tak sestavíme bobsled, určený hlavně k závodění a dosažení maximální rychlosti. Zpravidla na bobsled sedí jeden nebo dva závodníci. Těm nejlepším můžeme držet palce na zimních olympijských hrách.

Kromě bobsledding se nám na olympiádě může tajit dech i při dalších dvou podobných olympijských sportech: luge /ˈlʒ/ a skeleton. Tyto sporty se rozvinuly ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.
Bobsleigh / bobsled / bobsledding – česky: boby - je sport, ve kterém tým dvou nebo čtyř závodníků sedí v bobech nohama napřed a boby vypadají trochu jako raketa letící ledovým korytem. Oproti tomu luge, ve kterých sedí jen jeden nebo dva závodníci a jedou nohama napřed, jsou nízké minimalistické sáňky. Nejnebezpečnejší mně jako laikovi přijde skeleton, kde se na nizoučké placičce řítí ledovým korytem šílenou rychlostí jeden závodník, a to sebevražedně hlavou vpřed a obličejem k zemi.

Pokud plošinka, na které sedíme, není zvedlá na lyžinách, a klouzá tak se zvednutým předkem přímo po sněhu, jedeme na toboggan - tedy na příbuzném bobů, které se vyrábí z plastu a na kterých se prohání naše děti. Tradiční placatý toboggan se ale vyráběl ze dřeva a vypadal, jako když se spojí několik lyží vedle sebe tak, aby spolu vytvořily plošinku na sezení. Toboggan původně pochází z Kanady od Indiánů Mikmaků. Bobování tak můžeme nazvat tobogganing. Toboggan - boby pro děti - můžeme pořídit samozřejmě i plastový a můžeme mu říkat plastic snow sledge (BrE) - a jsme zpátky u saní a sledging :-).

From http://www.freepik.com/free-vector/cartoon-santa-with-cute-reindeers_708548.htmŽádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář. Thank you for your comment.